Klima kullanımı elektrik faturalarını ne kadar etkiler, tasarruf için neler yapabiliriz?

Klimanın elektrik faturasını ne kadar etkileyeceği tamamen kullanıcıların kullanım alışkanlıklarına bağlıdır. Örneğin; soğutmada çok düşük iç ortam sıcaklıklarıyla çalışmak, ısıtmada çok yüksek iç ortam sıcaklıklarıyla çalışmak klimanızın çok daha fazla enerji tüketmesine sebep olacaktır.

Benzer şekilde klimanızın bulunduğu bölgenin dış ortam sıcaklıkları da enerji kullanımını etkileyen bir başka unsurdur. Klimayı gece yatarken kapatıp kapatmadığınız, timer (zamanlayıcı) özelliğini kullanıp kullanmadığınız, ekonomik mod özelliğini kullanıp kullanmadığınız bu noktada elektrik faturaları açısından çok etkileyici olacaktır.

Üreticiler açısından bir klimanın elektrik faturasını ne kadar etkileyeceği çok fazla değişken olması sebebiyle aslında söylemesi çok kolay olan bir konu değildir. Şuan piyasada A, A+, A++ ve A+++ sınıfı enerji verimliliğine sahip klimalar bulunmaktadır. Bu noktada karşılaştırma yapmak açısından kullanıcıların bir klima alırken SEER ve SCOP değerlerine dikkat etmesini tavsiye ediyoruz. SEER değeri soğutmadaki enerji verimliliği anlamına gelir ve SEER değeri ne kadar yüksekse klimanız soğutmada o kadar verimli çalışıyor demektir. Benzer olarak SCOP değeri ısıtmadaki enerji verimliliği anlamına gelir ve değeri ne kadar yüksekse klimanız ısıtmada o kadar verimli çalışıyor anlamına gelir.

Biz 10.000 btu/h Toshiba Seiya serimizde sezonluk 104 kw/h elektrik tüketimine sahibiz dolayısıyla karşılaştırma yapmak açısından söylersek 10.000 btu/h lık Toshiba Seiya serimiz bir ampul kadar enerji tüketmektedir. Fakat yine belirtmek gerekir ki bu tamamen kullanıcıların kullanım alışkanlıklarına, dış ortam ve iç ortam sıcaklıklarına bağlıdır.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır