VRF Sistemleri

VRF klimalar, gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmış sistemlerdir. Bu sistemlerde; gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru zaman ve doğru fazda ihtiyaç olan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanmaktadır. VRF klima sistemleri, geniş çaplı olarak aynı anda farklı bölgelerde farklı performansta çalışabilen birbirinden bağımsız pek çok iç ünite sistemi ile birleştirilmiştir. Bağımsız olarak çalışabilen iç üniteler sayesinde, aynı merkezi dış sistemi kullanan farklı bölgedeki klimalar farklı şekilde programlanarak hizmet sağlayabilmektedir. Bu anlamda yenilik, zekâ ve hayal gücü ile oluşan iklimlendirme sistemi Toshiba; mükemmel performansa sahip, kesintisiz ısıtma yapabilen son seri VRF sistemleri sunmaktadır.

Toshiba VRF Klima Sistemleri ve Özellikleri

Toshiba, yeni yüksek verimli DC Twin Rotary kompresör ve vektör kontrollü inverter teknolojisinin uygumu sayesinde yıllık enerji tüketimini minimuma indirmiştir. Kompresörün son teknolojisi ile çok daha güçlü ve verimli hale gelen DC Twin Rotary, geniş bir frekans aralığında çalışmaktadır. Yine DLC kaplamalı bıçağın arttırılmış olan sertliği nedeniyle sürtünme azalır ve bu da hem performansı hem de güvenilirliği olumlu yönde etkilemektedir.

Çevre Duyarlılığı ve Daha Yüksek Performans

Toshiba VRF Klima sistemlerinin en önemli özelliklerinden birisi de çevreye duyarlı cihazlar olmasıdır. Bu sistemler, çalışma esnasında hangi dış ünitelerin daha verimliği çalışacağını hesaplar ve kompresör dönme hızını belirler. Bu sayede çok yüksek verim oranlarına ulaşılmış olur. Yine daha verimli olacağı hesaplandığında, sistem otomatik bir şekilde yük ihtiyacını diğer dış ünitelere dağıtır ve batarya seviyesini artırır. Bahsedilen bu durum ise daha fazla ısı transferi ve yüksek verim oranı anlamına gelmektedir.

İnverter teknolojisi ile sürekli bir çalışma sağlanan VRF sistemleri, aynı kapasitelere çok daha düşük elektrik tüketimleri ile ulaşılmasına imkân tanır. Ayrıca enerji tüketimini düşürerek sadece kullanıcılara değil, aynı zamanda çevreye de fayda sağlanmış olurlar.

Aktif Hava Yönetimi ve Düşük Ses Seviyeleri

Toshiba VRF klimalar, daha fazla hava sirkülasyonu yaparken daha sessiz çalışma özelliğine sahiptir. Daha iyi hava akışı sağlanarak verim oranları daha da artan VRF klimalar, buna ek olarak daha yüksek statik basınçlarda çalışmaktadır.

Bunların yanı sıra yeni inverter kontrol sistemi sayesinde fan motorunun 60 RPM gibi düşük bir hızda çalışması sağlanmaktadır. Ayrıca kompresörlerde kullanılan izolasyon malzemeleri ile oluşacak sesin minimuma inmesi sağlanmıştır.

Montaj Kolaylığı

Toshiba VRF klima sistemlerinin önemli özelliklerinden birisi de borulama mesafelerinin geliştirilmiş olmasıdır. Kritik hatlarda yapılan bu geliştirmeler sayesinde montaj kolaylığı da artırılmış durumdadır. Bu anlamda en önemli gelişmelerden birisi, dış üniteden en uzaktaki iç üniteye olan mesafenin 235 m’ye çıkarılmış olmasıdır. Ayrıca gaz ve yağ toplama sıkıntısı olmayan bu yeni sistem sayesinde iki iç ünite arasındaki yükseklik farkı da 40 m’ye kadar ulaştırılmıştır. Yüksek katlı binalarda iç ünite kot farkı nedeniyle sistemleri ikiye bölme gereksinimi de ortadan kalkmaktadır.

Sonuç olarak Toshiba, çok geniş kapasite ve modeldeki iç üniteleri ile her tür uygulamaya olanak tanımaktadır. Tüm iç ünitelerin performansları maksimum düzeyde, hava debileri optimize edilmiş ve ses seviyeleri ise düşüktür.

Toshiba VRF Klima Fiyatları

VRF klima sistemlerinin fiyatları; işletmelerin ihtiyaçları, projenin kapsamı, mekânın büyüklüğü, mekândaki kişi sayısı, mekândaki ısı kaynakları, bölgenin iklim koşulları ve mekândaki pencereler göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Bu faktörler göz önünde bulundurularak klimanın kapasitesi hesaplanır ve klima modelleri belirlenir. Böylece belirlenen modele göre VRF klima fiyatları proje kapsamında belirlenir.